1. O Gminie.

2. Dlaczego warto tu zainwestować.

3. Wsparcie dla inwestora.

4. Oferty inwestycyjne.

5. Kontakty.

 

O Gminie:

Gmina Chocianów to gmina miejsko-wiejska położona w północno – zachodniej części województwa dolnośląskiego w powiecie polkowickim, na obszarze Legnicko- Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Powierzchnia gminy wynosi 222 km2. Centrum administracyjnym jest miasto Chocianów, gdzie zamieszkuje 61,21% ludności gminy. Miasto leży we wschodniej części Borów Dolnośląskich na zachód od Lubina i północ od Chojnowa. W skład gminy wchodzi miasto Chocianów i 12 sołectw: Chocianowiec, Żabice, Jabłonów, Michalów, Ogrodzisko, Pogorzeliska, raków, Szklary Dolne, Trzmielów, Trzebnice, Brunów. Gmina graniczy z takimi gminami jak: Chojnów, Gromadka, Lubin, Polkowice, Przemków, Radwanice.

Miasto Chocianów to lokalne centrum społeczne, znajdują się tu najważniejsze instytucje użyteczności publicznej tj. Urząd Miasta i Gminy w Chocianowie, szkoły podstawowe, szkoła ponadpodstawowa, przedszkole publiczne, ośrodek zdrowia Medicus, Regionalne Centrum Kultury, biblioteka publiczna, Urząd Poczty, Ochotnicza Straż Pożarna, Policja, Banki, Stacja benzynowa, sklepy (w tym dyskonty tj. Netto, Dino, Biedronka i Carrefour).

Gmina Chocianów posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę społeczną, gwarantującą wysoką jakość życia swoim mieszkańcom. Jest obszarem atrakcyjnym inwestycyjnie i turystycznie, dbającym o środowisko naturalne. Zamieszkują tu zintegrowani i przedsiębiorczy mieszkańcy.

Gmina Chocianów posiada dobrze rozwinięty i wystarczający pod względem gęstości sieci komunikacyjnej układ drogowy i komunikacyjny. Z punktu widzenia połączeń lokalnych i regionalnych położenie komunikacyjne gminy jest bardzo korzystne, ponieważ w jej bezpośrednim sąsiedztwie przebiegają ważne szlaki drogowe i kolejowe południowo –zachodniej części kraju:

  • 18 km od Chocianowa przebiega droga ekspresowa S3 łącząca Świnoujście ze Szklarską Porębą –Jakuszycami (granica polsko – czeska).
  • 21 km od Chocianowa zlokalizowany jest węzeł autostradowy (węzeł „Krzyżowa”) gdzie krzyżują się drogi A4 i A18. Autostradowy szlak komunikacyjny A18 –A4 (E36 –E40) łączy Berlin oraz Drezno z Wrocławiem i dalej z Katowicami, Krakowem, a docelowo z Lwowem i Kijowem.
  • 20 km od Chocianowa przebiega także droga krajowa nr 94 łącząca Kraków ze Zgorzelcem, będąca alternatywą dla płatnej na większości odcinków autostrady A4.

Odległości najważniejszych ośrodków miejskich:

Zielona góra – 80 km,

Wrocław – 115 km,

Poznań – 160 km.

Dzięki dobrej lokalizacji i połączeniom autobusowym mieszkańcy gminy Chocianów mają wiele możliwości kształcenia się na renomowanych uczelniach we Wrocławiu, Poznaniu czy Zielonej Górze. Ponadto w gminie funkcjonuje darmowa komunikacja publiczna na relacji Chocianów – Lubin-Chocianów, gdzie organizatorem przewozów jest powiat lubiński oraz na realizacji Chocianów – Polkowice-Chocianów, gdzie organizatorem przewozów jest Gmina Polkowice.

Kolejnym ważnym aspektem, jaki wpływa na atrakcyjność gminy pod względem ulokowania inwestycji, jest możliwość nawiązania współpracy z pobliskimi firmami na poziomie produkcji i usług. W sąsiedztwie gminy znajduje się LSSE (Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna), w której zlokalizowane są takie firmy jak m.in. Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o.(Niemcy), Sitech Sp. z o.o. (Niemcy), Viessmann Technika Grzewcza Sp. z o.o. (Niemcy), Sanden Manufacturing Poland Sp. z o.o. (Japonia), Royal Europa Sp. z o.o. (Kanada), Faurecia Legnica S. A. (Francja), Gates Polska Sp. z o.o. (USA), CCC Factory Sp. z o.o. (Polska).

Gmina Chocianów to również bliskość Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (LGOM), który jest głównym ośrodkiem przemysłu miedziowego w Polsce oraz jednym z największych ośrodków eksploatacji miedzi na świecie. Jesteśmy zarówno w sąsiedztwie, jak i na terenach wydobywczych przemysłu górniczego, jakim jest ośrodek światowych liderów w sektorze wydobywczym oraz w przetwarzaniu miedzi - KGHM Polska Miedź S.A.

 

                                 

Wytworzył:
Udostępnił:
Bagiński Krzysztof
(2021-04-12 14:16:32)
Ostatnio zmodyfikował:
Bagiński Krzysztof
(2021-04-14 09:41:29)